مجله حقوقی دلتا مجله حقوقی دلتا .

مجله حقوقی دلتا

جریمه پوشاندن پلاک خودرو

برخی از رانندگان برای آن که در دید دوربین‌های راهنمایی و رانندگی قرار نگیرند و جریمه نشوند، قسمتی از پلاک خودروی خود را می‌پوشانند یا آن را مخدوش می‌کنند، اما انجام این کار بر اساس قوانین جرم محسوب شده و مجازات‌ دارد.

پوشاندن یا مخدوش کردن پلاک خودرو از جمله اقداماتی است که برخی از رانندگان برای ورود به طرح ترافیک انجام می‌دهند. این اقدامات تخلف محسوب شده و جریمه و گاهی حتی مجازات برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. در این نوشتار جریمه پوشاندن پلاک خودرو بررسی شده است. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

جریمه پوشاندن پلاک خودرو
همانطور که گفته شد برخی از رانندگان برای آن که در دید دوربین‌های راهنمایی و رانندگی قرار نگیرند و جریمه نشوند، قسمتی از پلاک خودروی خود را می‌پوشانند یا آن را مخدوش می‌کنند، اما انجام این کار بر اساس قوانین جرم محسوب شده و مجازات‌ دارد. در واقع پوشاندن پلاک خودرو برای فریب ماموران و دوربین‌ها نه فقط سبب جریمه ماشین و توقف آن می‌شود، بلکه موجب توقیف خودرو به مدت یک ماه می‌شود.
مطابق ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی انجام این کار و پوشاندن پلاک خودرو از ۶ ماه تا ۱ سال حبس دارد و فرد متخلف در صورت دستگیری باید این مجازات را طی کند. علاوه بر مجازاتی که برای فرد وجود دارد، راهنمایی و رانندگی می‌تواند خودروی فرد متخلف را به مدت ۱ ماه توقیف و در پارکینگ نگهداری کند.

 

جریمه مخدوش بودن پلاک
برخی از رانندگان اقدام به مخدوش کردن شماره پلاک ماشین می‌‌کنند. به طور مثال یکی از اعداد پلاک را تغییر می‌دهند. در ‌واقع این کار تخلف است و متخلف با جریمه ماموران مواجه خواهد شد. تخلف مخدوش کردن پلاک بیشتر در مناطق ورودی زوج و فرد و طرح ترافیک رخ می‌دهد. با توجه به نحوه عملکرد دوربین‌های پلیس راهور باید در نظر داشت، مشخصاتی که در عکس ثبت می‌شود با مشخصات شماره گذاری تطبیق داده می‌شود و اگر با مشخصات ظاهری خودرو یکی نباشد جریمه نمی‌کند. شایان ذکر است در صورتی که جریمه به دلیل خطای چشم از سوی کاربران پلیس باشد و فردی جریمه شود، می‌تواند از طریق دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ اعتراض کند تا به آن رسیدگی شود.

مطالب بیشتر در مجله حقوقی دلتا....


برچسب: قانون، مجله دلتا، حقوق جزا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۰:۴۱ توسط:مجله حقوقی دلتا موضوع: نظرات (0)

اجاره ملک مشاع بدون رضایت شریک

اجاره دادن ملک بدون گرفتن رضایت قبلی شریک در ملک مشاع به صحیح بودن قرارداد اجاره خللی وارد نمی‌کند و مثل هر قراردادی دو طرف را ملزم به انجام تعهد می‌کند.

هر کس حق دارد با ملک خود هر اقدامی که بخواهد انجام دهد، در ملکی که متعلق به دو یا چند نفر است که اختیار ملک در دست همه مالکان است و در انجام معاملات رضایت شریک لازم است. بر این اساس در مجله دلتا موضوع اجاره بدون اجازه شریک در ملک مشاع مورد بررسی قرار گرفته است.

حدود تصرفات شریک در مال مشاع
 هر یک از شرکا در ملک مشترک و مشاع نمی‌تواند به تنهایی اختیارات همه‎ شرکا را داشته باشد و در واقع با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند. از آنجا که ملک مشاع، متعلق  به دو نفر یا بیشتر است، حق استفاده از کل آن ملک نه فقط به یک نفر بلکه برای همه شرکا یکسان است. در قانون مدنی به صحیح بودن اجاره‎ ملک مشترک اشاره شده است. بنابر‎این می‎توان گفت اجاره دادن ملک مشاع هم به شریک و هم به غیر شریک درست است. اما موضوع اجازه شریک و تأثیر آن بر قرارداد اجاره به شرح زیر است.

 

اجاره بدون اذن شریک در ملک مشاع

اجاره دادن ملک مشترک بدون رضایت قبلی شریک، زمانی صحیح است که به شرکای دیگر ضرر نزند. بنابراین اجاره یا هر کار دیگری نظیر آن، در صورتی که به شریک ضرر نزند صحیح است. شایان ذکر است اجاره دادن ملک مشترک بدون گرفتن رضایت قبلی شرکا، اگر چه بی‌حرمتی به آن‌ها تلقی می‌شود اما  به درستی و صحت قرارداد اجاره خللی وارد نمی‌کند، در نتیجه اجاره دادن ملک مورد نظر صحیح بوده و مثل هر قرارداد دیگری دو طرف را ملزم می‌کند که به تعهدات خود عمل کنند. بنابراین اگر مستأجر خساراتی بر ملک مشاع وارد کند، شرکای دیگر می‌توانند خلع ید چنین مستأجری را نیز از دادگاه درخواست کنند.

در قرارداد اجاره لازم است که ملک به مستاجر با رضایت شرکا تحویل داده شود. در صورتی که شرکا بدون دلیل از دادن مجوز خودداری کنند و باعث ورود ضرر به شریک شوند دادگاه به نفع متضرر رأی به تحویل ملک می‌دهد و شرکای دیگر را مجبور به همکاری با شریک متضرر می‌کند. به بیان دیگر اجاره بدون گرفتن رضایت قبلی شریک در ملک مشاع هرچند صحیح است، اما موجب مسئولیت فرد اجاره دهنده خواهد شد زیرا نمی‌تواند بدون رضایت شرکا و بدون دریافت حکم دادگاه در این خصوص ملک را به مستاجر تحویل دهد.

مطلب پیشنهادی: برای آشنایی بیشتر با قوانین ملک مشاع مطلب ” نکات حقوقی در خرید و فروش ملک مشاع ” را مطالعه کنید.


برچسب: قانون، مجله دلتا، ملک،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۲:۲۵ توسط:مجله حقوقی دلتا موضوع: نظرات (0)

نحوه مطالبه مهریه عندالاستطاعه

وقتی در سند ازدواج مهریه را عندالمطالبه ذکر می‌کنیم،  به این معناست که زن به محض عقد مالک مهریه می‌شود و هر زمان بخواهد می‌تواند به اختیار خودش مهریه‌اش را مطالبه کند و در هر حالت مهریه باید توسط مرد پرداخت شود.

مهریه از جمله حقوقی است که قانون برای زن در نظر گرفته است و در صورت مطالبه، مرد موظف به پرداخت آن است. البته زن و مرد هنگام عقد ازدواج باید به عندالمطالبه یا عندالاستطاعه بودن مهریه دقت کنند. در مجله دلتا برای آشنایی بیشتر با این نوع مهریه و نحوه مطالبه آن به موارد زیر پرداخته شده است.

۱. مهریه عندالاستطاعه در طلاق

۲. تفاوت مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه

۳. تبدیل مهریه عندالمطالبه به عندالاستطاعه پس از عقد

۴. شرایط وصول مهریه عندالاستطاعه

مهریه عند الاستطاعه در طلاق
منظور از مهریه عندالمطالبه این است که زن به محض انجام شدن مراسم عقد، مالک مهریه می‌شود و هر زمان بخواهد می‌تواند، مهریه‌ خود را مطالبه کند و در هر حالت باید توسط مرد پرداخت شود. اما زمانی که در سند ازدواج مهریه عندالاستطاعه ذکر می‌شود، فقط موقعی زن می‌تواند مهریه‌اش را درخواست کند که شوهر توانایی پرداخت آن را داشته باشد، پس در نتیجه پرداخت مهریه منوط به استطاعت و توانایی مالی مرد است و چنانچه همسر توانایی مالی ضعیف یا حتی متوسطی داشته باشد، شاید زن با انتخاب این نوع مهریه هیچ‎گاه نتواند مهر خود را مطالبه کند.

 

تفاوت مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه
۱. زمانی که در سند ازدواج، مهریه به صورت عندالمطالبه تعیین می‌شود زن هر زمان که بخواهد می‌تواند مهریه خود را دریافت کند و موظف نیست اموال و دارایی مرد را معرفی و اثبات کند، هرچند اگر مرد توان لازم برای پرداخت مهریه را نداشته باشد می‌تواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به دادگاه خانواده ارائه دهد و دادگاه نیز با توجه به میزان مهریه می‌تواند اقساطی برای پرداخت مهریه تعیین کند. اما در مهریه عند الاستطاعه زن مکلف است ابتدا دارایی شوهر را اثبات کند و پس از آن اقدام به دریافت مهریه کند.

۲. تفاوت دیگر این است که در مهریه عندالمطالبه چنانچه زن باکره باشد می‌تواند از حق حبس استفاده کند اما در مهریه عند الاستطاعه استفاده از حق حبس توجیه قانونی و منطقی نخواهد داشت.

مطلب پیشنهادی : برای آشنایی بیشتر با موضوع حق حبس در مهریه مطلب ” حق حبس مهریه و شرایط آن ” را مطالعه کنید.

تبدیل مهریه عندالمطالبه به عندالاستطاعه پس از عقد
زن و شوهر هر زمان که بخواهند می‌توانند با یکدیگر توافق کنند و مهریه عندالمطالبه را به عند الاستطاعه یا بالعکس تغییر دهند و در این مورد منع قانونی و شرعی وجود ندارد.

شرایط وصول مهریه عندالاستطاعه
همانطور که در بالا گفته شد زن در صورتی می‌تواند مهریه عندالاستطاعه را دریافت کند که مالی از شوهرش را به دادگاه یا اجرای ثبت برای توقیف معرفی کند.

استعلام دارایی شوهر از طریق دادگاه
زن باید در دادگاه خانواده دادخواستی برای اثبات دارایی‌های شوهر مطرح کند؛ در این صورت دادگاه از مراجع مربوطه استعلام کرده و میزان دارایی شوهر مشخص می‌شود.

استعلام دارایی شوهر از طریق اجرای ثبت
زن به دفتر ازدواجی که ازدواج آن‌ها را ثبت کرده رجوع کرده و درخواست صدور اجراییه می‌کند. اجراییه صادر و به شوهر ابلاغ می‌شود. اگر شوهر در مهلت مقرر شده اقدام به پرداخت مهریه نکند، زن می‌تواند در اداره اجرا ثبت اسناد رسمی، پرونده‌ای تشکیل دهد و از بانک مرکزی، اداره ثبت اسناد و املاک و راهنمایی و رانندگی درخواست استعلام کند تا اموال شوهرش مشخص شود.


برچسب: قانون، مجله دلتا، مهریه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۴:۴۸ توسط:مجله حقوقی دلتا موضوع: نظرات (0)

سرقت خودرو و مراحل پیگیری آن

زمانی که خودرویی به سرقت می‌رود، لازم است مالک خودرو مسروقه پس از اعلام جرم مذکور به کلانتری محل وقوع جرم مراجعه و اعلام سرقت خودرو کند.

سرقت خودرو از جمله جرائمی است که در قانون برای سارق مجازات در نظر گرفته شده است. در بسیاری از موارد، افرادی که وسیله نقلیه آن‌ها مورد سرقت قرار می‌گیرد، نمی‌دانند چه‌ کار کنند و گاهی حتی با سارق درگیر شده و صدمه‌ای به خود یا شخص سارق وارد می‌کنند. در مجله دلتا مراحل پیگیری سرقت خودرو توضیح داده شده است.

جرم سرقت خودرو
یکی از نکات مهم در مورد سرقت اموال و همچنین سرقت خودرو ، مسأله «بازگرداندن مال مسروقه» است. در واقع در تمام جرایم اگر مالی از صاحب حق در راستای ارتکاب جرم از بین رفته است، باید برای بازپس گیری‌ اموال، به دادگاه‌های حقوقی مراجعه کند. به موجب قانون، نیازی به طرح دعوای مجدد در دادگاه حقوقی نیست و قاضی دادگاه رسیدگی‌ کننده به سرقت، به طور خودکار به پس دادن خودروی مسروقه به مالک آن نیز دستور خواهد داد. اگر خودروی مسروقه ازبین رفته باشد یا به هیچ وجه به آن دسترسی موجود نباشد، باید قیمت روز آن اموال به صاحب مال پرداخت شود. به طور مثال اگر از روز سرقت خودرو تا روز پرداخت مبلغ اتومبیل، قیمت خودرو در بازار دچار نوسان باشد، باید قیمت بازاری روز پرداخت قیمت در نظر گرفته شود.

 

مراحل پیگیری سرقت خودرو
زمانی که خودرویی به سرقت می‌رود، لازم است مالک خودرو مسروقه پس از اعلام جرم مذکور به کلانتری محل وقوع جرم مراجعه و اعلام سرقت خودرو کند. سپس پرونده تشکیل و مراتب به دادسرای محل وقوع جرم اعلام می‌شود. معمولاً در پرونده‌های مربوط به سرقت خودرو برخلاف سایر جرایم، پرونده برای بررسی و تحقیقات بیشتر به اداره آگاهی ارسال می‌شود. در اداره آگاهی تحقیقات و پیگیری‌های لازم در مورد سرقت صورت می‌گیرد. البته باید در نظر داشت که در دادسرا نیز در خصوص پرونده تحقیقات لازم انجام می‌شود. در این گونه جرایم، نیازی به تقدیم دادخواست به دادگاه کیفری برای پس گرفتن خودرو نبوده و دادگاه کیفری ضمن حکم خود سارق را به پس دادن خودرو نیز محکوم می‌کند.

مطالب بیشتر در مجله حقوقی دلتا...


برچسب: قانون، مجله دلتا، سرقت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۳۵:۲۳ توسط:مجله حقوقی دلتا موضوع: نظرات (0)

شناسنامه و تخلفات مربوط به آن

مجازات‌های مربوط به شناسنامه با توجه به اهمیت جرم و میزان صدمه و خساراتی که به وجود می‌آید، متفاوت است. در ادامه به برخی از تخلفات مربوط به شناسنامه و مجازات‌های آن اشاره شده است ، با مجله حقوقی دلتا همراه باشید...

شناسنامه از جمله اسنادی است که مشخصات افراد در آن قید شده و قابل تغییر هم نیست. اما گاهی برخی افرادی بنا به دلایلی اقدام به تغییر در شناسنامه  یا ساخت شناسنامه جعلی می‌کنند. در مجله دلتا به بررسی تخلفات مربوط به شناسنامه اشاره شده است.

استفاده از شناسنامه
طبق ماده یک قانون ثبت احوال، ثبت ولادت و صدور شناسنامه، ثبت فوت و طلاق و ازدواج و هرگونه تغییر و اصلاح در آن فقط وظیفه سازمان ثبت احوال است و حتی احکام صادره محاکم قضایی نیز باید توسط این سازمان اجرا شود. بنابراین هر کس به هر نحو در متن شناسنامه تغییری ایجاد  و یا به صورت غیرقانونی از آن استفاده کند، با مجازات و محرومیت‌های خاص روبه‌رو خواهد شد.

 

مجازات های مربوط به شناسنامه
مجازات‌های مربوط به شناسنامه با توجه به اهمیت جرم و میزان صدمه و خساراتی که به وجود می‌آید، متفاوت است. در ادامه به برخی از تخلفات مربوط به شناسنامه و مجازات‌های آن اشاره شده است.

 اعلام هویت خلاف واقع
۱. کسانی که در اعلام ولادت یا وفات یا هویت برخلاف واقعیت در شناسنامه عمل کنند.

۲. ماما یا پزشکی که در مورد ولادت یا وفات، گواهی خلاف حقیقت صادر کند.

۳. اشخاصی که در مورد فوت یا ولادت، شهادت دروغ دهند.

شایان ذکر است افرادی که شناسنامه خود را در اختیار افراد یاد شده قرار دهند نیز به همان اندازه مجازات می‌شوند.

اعتبار و ارزش قانونی شناسنامه به حدی است که داشتن بیش از یک جلد آن برای هر فرد جرم است. بنابراین چنانچه به هر دلیل شناسنامه فردی از بین رفت یا گم شد باید با مراجعه به ادارات ثبت احوال، درخواست صدور سند جانشین و یا در اصطلاح «المثنی» کند.

 

مجازات استفاده از دو شناسنامه
چنانچه ثابت شود شناسنامه اصلی شخص از بین نرفته و یا پس از مفقود شدن مجددا پیدا شده باشد، اما فرد مذکور به طور همزمان از هر دو، شناسنامه اصلی و المثنی استفاده می کند، مجرم و مجازات می‌شود. همچنین اشخاصی که آگاهانه و از روی عمد، پس از رسیدن به  ۱۸ سالگی، از شناسنامه مکرر استفاده یا به دریافت شناسنامه متعدد و یا غیر واقعی اقدام و یا از شناسنامه دیگری خواه صاحب آن، زنده یا مرده باشد به نام خود استفاده کنند.

استفاده از شناسنامه دیگری
طبق قانون، هرکس برای فرار از مجازات و یا به قصد خروج غیرمجاز از کشور مبادرت به استفاده از شناسنامه و هویت دیگری کند، به حبس تا ۳ سال، و جزای نقدی و مجازات خروج غیرمجاز از کشور محکوم خواهد شد.

مجازات مخدوش کردن شناسنامه
هرگونه تحریف، خدشه دار کردن، قلم بردن، الحاق، محو کردن یا سیاه کردن مندرجات شناسنامه طبق قانون، قابل مجازات خواهد بود. همچنین خرید و فروش شناسنامه و اسناد سجلی جرم بوده و مرتکب به جزای نقدی یا تحمل حبس محکوم خواهد شد.


برچسب: قانون، مجله دلتا، حقوق جزا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۸:۳۷ توسط:مجله حقوقی دلتا موضوع: نظرات (0)

کارت بازرگانی چه مزایایی دارد؟

کارت بازرگانی همان طور که دارای مزایایی است، برای افرادی که نحوه استفاده صحیح از این کارت را بلد نباشند می‌تواند معایبی داشته باشد. در ادامه به این مشکلات و معایب اشاره شده است.

کارت بازرگانی از مجوزهایی است که افرادی که قصد تجارت و بازرگانی دارند، برای وارد شدن به این کسب و کار باید آن را تهیه کنند. به عبارت دیگر دارنده آن چه شخص حقیقی یعنی افراد چه شخص حقوقی مثل شرکت‌ها باشد، با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا می‌کند. این تجارت شامل ثبت سفارش و ترخیص کالا، واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز می‌شود. اما باید در نظر داشت اگر از این کارت به درستی استفاده نشود، می‌تواند برای صاحب آن مشکل‌ساز شود. به همین دلیل در این نوشتار به تعریف کارت بازرگانی پرداخته شده و مزایا و معایب آن نیز توضیح داده شده است. پس در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

برای گرفتن کارت بازرگانی به کجا مراجعه کنیم ؟
شخص متقاضی برای ثبت نام و دریافت کارت بازرگانی باید به سایت اتاق بازرگانی مراجعه یا از طریق شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن در شهرستان‌ها مراحل کار را پیگیری کند.

 

داشتن کارت بازرگانی حقیقی یا حقوقی
کارت بازرگانی حقیقی یا حقوقی از نظر کاربرد، تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند جزء در موارد بسیار جزئی که مربوط به کالاهای خاصی است. اما باید در نظر داشت که مراحل دریافت کارت بازرگانی حقوقی پیچیده‌تر و مشکل‌تر از کارت بازرگانی حقیقی است. در واقع برای تمدید کارت بازرگانی حقیقی فقط مفاصا حساب دارایی دریافت می‌شود اما برای تمدید کارت بازرگانی حقوقی علاوه بر مفاصا حساب مالیاتی، مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی هم دریافت می‌کنند. بقیه مدارک تقریبا یکسان است.

مزایای کارت بازرگانی چیست ؟
۱. دارنده این کارت به عنوان تاجر شناخته می‌شود، تجار از امتیازات ویژه‌ای نسبت به دیگر افراد عادی بهره‌مند خواهند شد.

۲. عضویت در اتاق بازرگانی

۳. امکان ثبت علائم تجاری لاتین

۴. امکان واردات کالا از مناطق آزاد به داخل مرزهای کشور

۵. سفرهای خارج از کشور افرادی که به عنوان تاجر شناخته می‌شوند نسبت به افراد دیگر آسان‌تر خواهد بود. زیرا برای آن‌ها ویزای مخصوص تجار صادر می شود. البته باید در نظر داشت که این مورد ممکن است در هر کشور متفاوت باشد.

 

مشکلات داشتن کارت بازرگانی
کارت بازرگانی همان طور که دارای مزایایی است، برای افرادی که نحوه استفاده صحیح از این کارت را نمی دانند می‌تواند معایبی داشته باشد. در ادامه این مشکلات و معایب اشاره شده است.
۱. افرادی که اقدام به دریافت کارت بازرگانی می‌کنند، مشمول قوانین مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر واردات کالا می‌شوند و باید در سامانه‌های مورد نظر ثبت نام و مالیات هم پرداخت کنند. بنابراین کارت بازرگانی برای کسانی که به دفعات اقدام به واردات و صادرات کالا می‌کنند، مناسب است اما برای اشخاصی که اقدام به دریافت کارت بازرگانی و اجاره و یا فروش کارت بازرگانی می‌کنند مشکلات و خطرات فراوانی دارد.
۲. دریافت کارت بازرگانی هزینه‌ای بین ۵۰۰ تا یک میلیون تومان و همچنین یک هفته زمان لازم دارد . بعضی اشخاص بدون اینکه شرایط لازم برای تجارت مانند داشتن مشتری و امکانات لازم و حتی تجربه کافی داشته باشند اقدام به دریافت کارت بازرگانی می‌کنند و در عمل نمی‌توانند از کارت بازرگانی استفاده کنند.

مالیات کارت بازرگانی
صرف داشتن کارت بازرگانی منجر به وضع مالیات نمی‌شود و در واقع درآمد مشمول مالیات منجر به پرداخت مالیات کارت بازرگانی خواهد بود. برای اشخاص حقوقی مانند شرکت‌ها، درآمد آن‌ها محاسبه و دریافت می‌شود. به موجب بخشنامه گمرک، دارندگان کارت‌های بازرگانی باید مالیات واردات قطعی کالا را به میزان ۴ درصد مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی پرداخت کنند.

سوءاستفاده از کارت بازرگانی
این کارت برای دارنده‌ آن به‌ صورت محدود و مدت‌دار صادر می‌شود و در صورت عدم رعایت قوانین و مقررات مانند هر مجوز دیگری قابل ابطال است. به‌ طور مثال اگر دارنده‌ کارت بازرگانی مرتکب قاچاق کالا شود، طبق ماده‌ ۳۰ قانون گمرک ایران، در صورت احراز و شناسایی این موضوع که دارنده مرتکب جرم شده است، از عضویت به‌ صورت دائم یا موقت در اتاق بازرگانی محروم شده و کارت او نیز باطل می‌شود.

مطالب بیشتر در مجله حقوقی دلتا...

 


برچسب: قانون، مجله دلتا، بازرگانی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۱:۲۹ توسط:مجله حقوقی دلتا موضوع: نظرات (0)

آشنایی با ویژگی ها و مزایای یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104

 
یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104 جزء زیبا ترین و با کیفیت ترین یخچال های شرکت بوش می باشد. این مدل یخچال در دسته یخچال فریزر ساید بای ساید قرار دارد. یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104 دو در بسیار بزرگ سرتاسری دارد. بنابراین این مدل یخچال از فضای کافی در دو بخش فریزر و یخچال جهت نگهداری مواد غذایی برخوردار است.

 

یخچال بوش مدل KAD80A104 جزء زیبا ترین و با کیفیت ترین یخچال های شرکت بوش می باشد. این مدل یخچال در دسته یخچال فریزر ساید بای ساید قرار دارد. یخچال فریزر مدل بوش KAD80A104 دو در بسیار بزرگ سرتاسری دارد. بنابراین این مدل یخچال از فضای کافی در دو بخش فریزر و یخچال جهت نگهداری مواد غذایی برخوردار است.

 

 

 

(یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104)

 

 

ویژگی ها و مزایای یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104

 

یکی از ویژگی های بارز این یخچال دارا بودن آبسردکن و یخساز بیرونی می باشد. وجود یخساز و آب سرد کن از دو نظر اهمیت دارد. یکی اینکه باعث سهولت و دسترسی سریع به آب خنک و یخ می شود. دوم اینکه با باز نکردن در یخچال می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد. یخساز این مدل یخچال علاوه بر یخ قالبی می تواند یخ خرد شده هم در اختیار مصرف کننده قرار دهد. آب پس از وارد شدن به یخساز و آبریز از فیلتر تصفیه آب عبور می کند. بنابراین آب مصرفی کاملا تمیز و بهداشتی است.

 

بر روی در سمت راست یخچال KAD80A104 قسمتی به نام Homebar وجود دارد. این قسمت امکان دسترسی به بطری ها و سایر ظروف پر مصرف را برای مصرف کنندگان فراهم کرده است. بنابراین وجود قسمت Homebar مانع از زیاد باز و بسته کردن در یخچال خواهد شد.

 

(یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104)

 

جهت سهولت استفاده از یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104 پنل تنظیماتی در مجاورت آبسردکن تعبیه شده است. با این پنل تنظیماتی می توانید دمای یخچال و فریزر را در دمای دلخواه خود تنظیم کنید. یکی دیگر از خصوصیات بارز یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104 وجود سیستم گردش هوای چندگانه است. این سیستم باعث خنک سازی یکنواخت فضای درون یخچال می شود. همچنین این سیستم با پخش یکنواخت هوای سرد باعث خنک سازی بهینه مواد غذایی موجود در یخچال خواهد شد. بنابراین مواد غذایی داخل یخچال همیشه طراوت و تازگی خود را حفظ خواهند کرد.

 

از دیگر مزایای یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104 این است که هیچ وقت برفک نمی زند. بنابراین زحمت تمیزکاری برای مصرف کننده نخواهد  داشت. ظرفیت خالص این یخچال فریزر ساید بای ساید بسیار مناسب و 668 لیتر می باشد. یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104 از قابلیت انجماد سریع برخوردار است. در صورت لزوم می توانید آن را به راحتی غیر فعال کنید. با استفاده از ویژگی قدرت انجماد سریع می توان 10 کیلو مواد غذایی را ظرف 24 ساعت به انجماد کامل رساند. قدرت انجماد سریع با کمک دو سیستم سرمای سریع و انجماد سریع انجام می گیرد. 

 

(یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104)

 

یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104 از سیستم کنترل دمایی دیجیتالی بسیار راحتی برخوردار می باشد. به عبارتی این مدل یخچال فریزر ساید بای ساید شامل سه نوع تنظیمات دمایی با محفظه مخصوص VITA FRESHPLUS است. بنابراین هر نوع ماده غذایی از قبیل میوه، سبزیجات، گوشت، ماهی و فرآورده های لبنی را می توانید با دمای مخصوص به آن نگهداری کنید.

 

رتبه انرژی یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104 رتبه A می باشد. این رتبه از مصرف انرژی بسیار کمی برخوردار است. یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104 در قسمت فریزر و یخچال قفسه های شیشه ای نشکن دارد. این قفسه ها تحمل تغییرات دمایی بسیار بالایی را دارند. نور ال ای دی جهت زیبایی و افزایش دید مصرف کننده در داخل یخچال قرار داده شده است. البته مصرف این نور بسیار پایین می باشد.

 

مشخصات فنی یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104

 

نوع یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104 یا ساید بای ساید و قیمت ساید بوش نسب به مدل متناسب می باشد. این مدل یخچال فریزر در وزن 129 کیلوگرم، طول 1812 میلی متر، عرض 928 میلی متر، عمق 856 میلی متر ساخته شده است. از نظر گنجایش دارای گنجایش یخچال 438 و گنجایش فریزر 230 لیتر می باشد. قسمت یخچال شامل 4 طبقه، 4 طبقه در قسمت درب یخچال و 3 عدد کشو است. اما قسمت فریزر از 3 طبقه، 4 طبقه در قسمت درب یخچال و 2 عدد کشو برخوردار است.

 

(یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104)

 

 

جهت باز شدن درب یخچال به سمت راست و جهت باز شدن درب فریزر به سمت چپ می باشد. یخچال فریزر بوش مدل KAD80A104  از سیستم هشدار دهنده صوتی و بصری در صورت باز ماندن درب یخچال و درب فریزر برخوردار است. در صورت قطع شدن برق تا مدت 6 ساعت این مدل یخچال فریزر قادر است مواد غذایی شما را نگهداری کند. این یخچال قفل کودک ندارد. اما یخچال فریزر ساید بای ساید دارای محفظه نگهدارنده بطری می باشد.

 

منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۰۵:۲۷ توسط:مجله حقوقی دلتا موضوع: نظرات (0)

نحوه صدور چک در معاملات مسکن

اگر خریداران در معامله‌ای که انجام می‌شود دو نفر هستند و چکی که پرداخت می‌شود متعلق به یکی از خریداران است، لازم است خریدار دیگر هم پشت برگه چک را به عنوان ضامن امضا کند و در قرارداد نیز میزان بدهی او مشخص شود.

چک از جمله اسنادی است که امروزه در معاملات از جمله خرید و فروش ملک رواج بسیاری دارد. در اغلب معاملات مسکن حداقل یک برگ چک بین طرف‌های معامله رد و بدل می‌شود. در برخی موارد در معاملات مسکن چک به عنوان مبلغ معامله مورد استفاده قرار می‌گیرد و در اغلب موارد نیز تحت عنوان چک بیعانه، چک ضمانت تنظیم سند و … بین طرفین قرارداد استفاده می‌شود. در این نوشتار به بررسی نحوه صدور چک در معاملات مسکن پرداخته شده است. در ادامه با مجله حقوقی مجله دلتا همراه باشید.

تعریف چک
چک برگه‌ای معتبر و قانونی است که به دارنده چک مهلت بیشتری برای پرداخت مبلغ خریدی که انجام داده می‌دهد. قانون تجارت چک را این گونه تعریف کرده: چک نوشته‌ای است که به موجب آن صادر کننده وجوهی را که نزد بانک دارد، به صورت کلی یا جزیی می‌گیرد یا به دیگری واگذار می‌کند.

 

نکات مهم صدور یا دریافت چک در معاملات مسکن:
۱. در زمان صدور چک سعی متن چک با دست خط و قلم صادرکننده چک نوشته شود. همچنین برای دریافت چک اشخاص دیگر نیز این مورد باید رعایت شود، به این صورت که تمام متن چک توسط صاحب حساب آن نوشته شود تا ادعای جعل در آن وجود نداشته باشد.

۲. ابتدا متن چک نوشته و بعد امضاء شود و از ثبت امضا و تاریخ، بدون تکمیل متن چک خودداری گردد.

۳. از امضاهای ساده که به راحتی جعل می‌شوند تا حد ممکن استفاده نشود و در زیر امضا نام و نام خانوادگی صادرکننده ذکر شود.

۴. در قسمت “در وجه “که روی چک درج شده است اسم شخص دریافت کننده ذکر و از عبارت حامل استفاده نشود.

۵. به منظور جلوگیری از امکان انتقال چک توسط دارنده به دیگران علاوه برخط زدن حواله کرد یا آورنده، در متن چک عبارت غیر قابل انتقال از طریق پشت نویسی (ظهر نویسی) نیز قید شود. در این صورت دارنده نمی‌تواند چک را به دیگری تسلیم کند.

۶. برای حفظ حقوق فروشنده لازم است کلیه ارقام و عبارات متن چک با خط صادر کننده و امضا آن در جلوی دید وی درج شود.

 

۷. تاریخ چک با عدد و حروف توسط صادر کننده درج گردد.

۸. با توجه به اینکه یکی از شرایط قانونی لازم چک داشتن تاریخ صدور است، بنابراین توصیه می‌شود چکی که تاریخ در آن قید نشده تحویل گرفته نشود.

۹. اگر خریداران در معامله‌ای که انجام می‌شود دو نفر هستند و چکی که پرداخت می‌شود متعلق به یکی از خریداران است، لازم است خریدار دیگر هم پشت برگه چک را به عنوان ضامن امضا کند و در قرارداد نیز میزان بدهی او مشخص شود.

۱۰. اگر صادرکننده چک زودتر از موعد سررسید چک، به حساب دارنده‌ پول واریز کرده و یا از هر طریق مانند کارت به کارت وجه را به وی انتقال داده و درخواست برگرداندن لاشه چک را داشته باشد، در این صورت دارنده باید قبل از برگرداندن چک به او، ابتدا بررسی کند که پول از حساب چه کسی به حساب وی منتقل شده است. زیرا ممکن است پول را شخص دیگری به حساب واریز کرده و شما به تصور این که وجه معامله را دریافت کرده‌اید، اصل چک را به صاحب آن عودت دهید.


برچسب: قانون، املاک دلتا، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۱:۲۳ توسط:مجله حقوقی دلتا موضوع: نظرات (0)

املاک بازداشتی چیست و فروش آن چه حکمی دارد؟

املاک بازداشتی املاکی هستند که خرید و فروش آن‌ها به واسطه دستور مقامات قضایی امکانپذیر نیست. بازداشت ملک به دو صورت دائم و موقت صورت می‌گیرد.

ملک بازداشتی از جمله املاکی است که با دستور مقامات قضایی امکان معامله آن‌ها به صورت موقت یا دائمی وجود ندارد؛ اما گاهی افراد اقدام به فروش این املاک می‌کنند. در مجله دلتا به این سؤالات پاسخ داده شده است. در ادامه با مجله حقوقی دلتا همراه باشید.

•بازداشت ملک چیست؟
•بازداشت دائم ملک
•بازداشت موقت ملک
•معامله ملک بازداشتی چه حکمی دارد؟
•الزام به تنظیم سند رسمی ملک بازداشتی

بازداشت ملک چیست ؟
املاک بازداشتی املاکی هستند که خرید و فروش آن‌ها به واسطه دستور مقامات قضایی امکانپذیر نیست. مشخصات املاک بازداشتی در دفتر مخصوصی در اداره ثبت قید می‌گردد و زمانی که استعلام ثبتی توسط دفترخانه صورت بگیرد، بازداشت بودن آن مشخص می‌شود. به همین دلیل همواره توصیه شده است افراد قبل از عقد قرارداد ، به یک دفترخانه اسناد رسمی در آن محل مراجعه و تقاضای استعلام کنند تا در صورت نبودن مانع قانونی، اقدام به معامله ملک کنند. بازداشت ملک به دو صورت دائم و موقت صورت می‌گیرد.

 

بازداشت دائم ملک
این دسته از املاک معمولاً به نفع دولت مصادره می­‌شوند و بعد از مراحل قانونی جزء اموال دولتی محسوب شده و ممکن است بعد از رفع بازداشت به صورت مزایده به فروش برسند؛ اما هر نوع معامله اعم از خرید یا فروش قبل از تعیین تکلیف آن‌ها غیر قانونی و باطل است. به طور مثال املاکی که محل تولید مشروبات الکلی بوده یا ملکی که از طریق پولشویی خریداری شده باشد از جمله موارد بازداشت دائم ملک هستند.

بازداشت موقت ملک
دسته دیگری از املاک بازداشتی به دستور مقامات قضایی به صورت موقت تا زمان صدور حکم نهایی بازداشت می‌­شوند؛ برای مثال املاکی که بابت ضمانت و کفالت از سوی مالک به مرجع قضایی معرفی می‌شود تا دادگاه به طور موقت شخصی را آزاد کند. همچنین زمانی که طلبکار از بدهکار چک دارد و آن را برگشت زده، برای اطمینان از دریافت طلب خود، می‌تواند قبل یا همزمان با طرح دعوا ملک او را بازداشت کند که به این امر تامین خواسته می‌گویند. اگر بدهکار بدهی خود را بپردازد، با دستور قاضی ملک آزاد می­‌شود.

مطلب پیشنهادی : برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معامله املاک، مطلب “ضرورت های انجام یک معامله ملکی” را مطالعه کنید.

 

فروش ملک بازداشتی چه حکمی دارد ؟
خرید و فروش املاک بازداشتی ممنوع و باطل است. به این معنا که فروشنده حق انتقال آن را ندارد و خریدار، مالک ملک نمی‌شود. بنابراین اگر معامله‌ای صورت بگیرد، آن معامله باطل است. از طرفی دیگر اگر خرید و فروش این‌گونه املاک آگاهانه صورت بگیرد، جرم محسوب می‌شود.

الزام به تنظیم سند رسمی ملک بازداشتی
یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که هنگام خرید ملک، خریداران با آن مواجه می‌شوند این است که فروشندگان از حضور در دفترخانه و تنظیم سند رسمی انتقال ملک خودداری می‌کنند. این در حالی است که معمولا فروشنده مقدار زیادی از قیمت ملک را دریافت کرده است و به دلایل مختلف از جمله ادعای بالا رفتن ارزش ملک یا عدم توانایی بر پرداخت بدهی بانک در مواردی که ملک در رهن بانک قرار دارد، از انجام تعهد خود امتناع می‌کند. بنابراین زمانی که خریدار و فروشنده قصد دارند معامله‌ای را انجام دهند اما هنوز مقدمات لازم را فراهم نکرده‌اند، باید قراردادی منعقد کرده و در آن دو طرف متعهد شوند که معامله را با شرایط معین و ظرف مهلت مشخص انجام دهند. در واقع خریدار قبل از انجام دادن معامله باید مطمئن شود که ملک مورد معامله، در رهن یا بازداشت نیست. در هر حال هرگاه مالک حاضر به امضای سند انتقال به نام خریدار نشود، نماینده دادگاه سند انتقال را در دفتر اسناد رسمی به نام خریدار امضا می‌کند. شایان ذکر است که قبل از انجام دادن هر گونه معامله‌ای لازم است افراد اطمینان کسب کنند که ملک بازداشتی نیست.

مطلب پیشنهادی : برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معامله املاک در رهن بانک، نوشتار ملک در رهن بانک را چطور معامله کنیم؟ مطالعه شود.


برچسب: قانون، مجله دلتا، حقوق جزا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۸:۰۰ توسط:مجله حقوقی دلتا موضوع: نظرات (0)

مزایا و مضرات طلاق توافقی

طلاق یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی به حساب می‌آید که صدمات جبران ناپذیری را نه فقط برای زن و مرد و فرزندان، بلکه بر جامعه وارد می‌کند. در ادامه معایب و مضرات طلاق توافقی ذکر شده است.

طلاق توافقی به نوعی از طلاق گفته می‌شود که با رضایت و توافق زن و مرد انجام می‌گیرد. می‌توان گفت توافقات اولیه زوج‌ها مراحل طلاق را آسان‌تر خواهد کرد ولی این طلاق نیز معایبی دارد. در مجله دلتا به بررسی مزایا و مضرات طلاق توافقی از دیدگاه قانون پرداخته شده است. پس در ادامه با مجله حقوقی دلتا همراه باشید.

طلاق توافقی
در این طلاق زن و مرد قبل از اینکه اقدام به شکایت و درخواست طلاق در دادگاه کنند، درباره کلیه مسائل همانند مهریه ، حضانت و ملاقات فرزند، نفقه و هر مسأله دیگری که به هر دو نفر و فرزندان آن‌ها مربوط می‌شود با یکدیگر به نتیجه و تفاهم می‌رسند و با مراجعه به دادگاه خانواده و ارائه مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی اقدام می‌کنند.

مراحل طلاق توافقی
برای این کار زن و مرد با ارائه مدارک لازم که عبارتند از اصل عقدنامه یا رونوشت، اصل شناسنامه‌ها و کپی کارت ملی به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست مربوط به طلاق توافقی را ثبت می‌کنند. باید در دادخواست تمامی مواردی که از قبل توافق شده ذکر شود.
در ادامه هر یک از زوج‌ها باید فردی از خویشاوندان را به عنوان داور به دادگاه معرفی کند. شایان ذکر است این داوران باید با دو طرف صحبت کنند تا آن دو از تصمیم خود مبنی بر طلاق، منصرف شوند.

مطلب پیشنهادی : برای آشنایی بیشتر از نحوه معرفی داور به دادگاه مطلب ” داوری در طلاق چیست و چه مراحلی دارد؟ ” را مطالعه کنید.

 

مضرات طلاق توافقی
طلاق یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی به حساب می‌آید که صدمات جبران ناپذیری را نه فقط برای زن و مرد و فرزندان، بلکه بر جامعه وارد می‌کند. در ادامه معایب و مضرات طلاق توافقی ذکر شده است.
۱. به دلیل این که طلاق توافقی سریع‌تر از سایر طلاق‌های دیگر است و در احتمال تصمیم گیری در واقع در این شکل از جدایی زن و مرد هر کدام دلایلی برای طلاق دارند که می‌تواند آن‌ها را مجاب به جدایی کند.
۲. در طلاق توافقی شوهر هیچ اجبار و الزامی برای آمدن به محضر پس از صدور حکم طلاق ندارد، بنابراین بهتر است زوج ها، الزام رفتن به محضر را هم جزئی از تعهدات خود ذکر کنند تا بتوان از طریق دادگاه الزام شوهر را به آنچه تعهد داده درخواست کرد.

 

مزایای طلاق توافقی
• کوتاه بودن زمان صدور گواهی مربوط برای جواز اجرای طلاق
• عدم تشکیل پرونده‌های متعدد در دادگستری
• جلوگیری از رجوع مکرر زن و مرد به دادگستری
• دخالت زوج‌ها در طلاق و صدور گواهی‌ عدم سازش
• درگیری کمتر و کاهش تنش میان خانواده‌های زن و‌ مرد و فرزندان آن‌ها
• امکان حذف نام همسر سابق از شناسنامه
در نهایت اگر زن و مرد واقعا به این نتیجه برسند که ادامه زندگی با یکدیگر مقدور نیست، طلاق توافقی یکی از بهترین راه حل‌های مواجهه با این مشکل است.


برچسب: طلاق، قانون، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۸:۳۰ توسط:مجله حقوقی دلتا موضوع: نظرات (0)